Aktualności i zapowiedzi

Metodyka TRIZ droga do innowacyjnych rozwiązań

plakat

Wpadnij na TRIZ!

Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii , Biblioteka Uniwersytecka - Regionalny Ośrodek Informacji Normalizacyjnej i Patentowej, oraz Novismo Spółka z o.o.

zapraszają do udziału w seminarium pt.

Metodyka TRIZ – droga do innowacyjnych rozwiązań

 

Zaproszenie adresowane jest do pracowników naukowych, dydaktycznych, doktorantów oraz przedsiębiorców zainteresowanych tworzeniem innowacyjnych rozwiązań.

Program seminarium

 • Współczesna TRIZ jako narzędzie w pragmatycznych innowacjach

dr Sergey Yatsunenko, Novismo spółka z o.o.

 • Dlaczego warto patentować?

mgr Agnieszka Gąsiorowska, rzecznik patentowy Uniwersytetu Zielonogórskiego

                    

Wpadnij na TRIZ!

 • Dowiesz się m.in. czym zajmują się i gdzie mają zastosowanie Pragmatyczne Innowacje wykorzystujące współczesną metodykę TRIZ.
 • Poznasz przykłady rzeczywistych rozwiązań z przemysłu.
 • Zapoznasz się z kilkoma narzędziami metodyki TRIZ.
 • Weźmiesz udział w ćwiczeniach w pragmatycznym rozwiązywaniu zadań.
 • Dowiesz się, które korporacje i w jaki sposób skutecznie wdrożyły i wykorzystują TRIZ oraz jakie korzyści przyniosło im stosowanie tej metodyki.

W czasie seminarium będą również poruszone kluczowe zagadnienia związane z ochroną nowych rozwiązań. Dowiesz się m.in.: jakie innowacyjne rozwiązania mogą powstać, jak mogą być chronione i jakie są tryby ochrony. Poznasz także korzyści z ochrony własnych rozwiązań.

Co to jest TRIZ?

TRIZ (Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań) to naukowo opracowana i sprawdzona w praktyce metodyka umożliwiająca tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Jej twórcą jest naukowiec i wynalazca Henryk Saulowicz Altszuller. Współczesna TRIZ zmienia paradygmat wynalazczości: nie opiera się ona na szczęściu, inspiracji czy też geniuszu wynalazcy. Efektywne tworzenie innowacji odbywa się poprzez postępowanie według usystematyzowanego i racjonalnego algorytmu.

Metodyka TRIZ wykorzystywana jest z sukcesami w takich firmach, jak: Samsung, LG, INTEL, Siemens, GE, P&G, Hyundai, KIA, FIAT Group, Schaeffler Group, Continental, Visteon, MANDO, ZF TRW i innych na całym świecie. 

Informacje organizacyjne

Seminarium odbędzie się w piątek 26 stycznia 2018 r. w sali konferencyjnej na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej w godz. 10.00 – 14.20 (w tym przerwa kawowa).

Uczestnicy seminarium otrzymają imienne zaświadczenia o udziale. Liczba miejsc jest limitowana. Zapisy do 24 stycznia za pośrednictwem http://www.bu.uz.zgora.pl/formularz/szkol222.php

Organizatorzy:

Regionalny Ośrodek Informacji Normalizacyjnej i Patentowej (ROINP) – Biblioteka Uniwersytecka

Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Seminarium jest drugim spotkaniem w ramach cyklu edukacyjnego pt. „OD INFORMACJI DO INNOWACJI” przygotowanego w Regionalnym Ośrodku Informacji Normalizacyjnej i Patentowej.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SP_READ_MORE

Trwa rekrutacja na misję gospodarczą do Hanoweru

HannoverMesseJPG

Trwa rekrutacja na misję gospodarczą do Hanoweru połączoną z udziałem w Hannover Messe 2018 (Niemcy) w dniach 22-28 kwietnia 2018 r.
 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach projektu współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020 

przedłuża rekrutację uczestników misji gospodarczej do Hanoweru (Niemcy) w dniach 22-28 kwietnia 2018 r.

 

Misja organizowana jest w ramach projektu ”Promocja gospodarcza województwa lubuskiego poprzez organizację i udział w zagranicznych targach i misjach gospodarczych”

 

Termin rekrutacji: do 22 grudnia2017 r. 

 

Serdecznie zapraszamy firmy z województwa lubuskiego, zainteresowane rozwojem handlu zagranicznego z Niemcami do udziału w misji gospodarczej do Hanoweru (Niemcy) w dniach 22-28 kwietnia 2018 r.

Misji towarzyszy uczestnictwo w Międzynarodowych Targach Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe, które zalicza się do najważniejszych wydarzeń branży przemysłowej na świecie.

W ostatnich edycjach targi odwiedziło ok. 200 tys. zwiedzających, a oferty przedstawiło ponad 5,2 tys. wystawców z 70 krajów. Województwo Lubuskie prezentować będzie swoją ofertę na stoisku narodowym.

 

W czasie targów Polska chce pokazać różnorodność technologiczną polskiego przemysłu, ze szczególnym naciskiem na sektory: IT, automatyki przemysłowej, elektromobilności i energii.

Projekt programu misji przewiduje uczestnictwo w targach, giełdach kooperacyjnych B2B oraz towarzyszących seminariach i konferencjach czy też spotkaniach biznesowych.

 

Rekrutacja ma charakter otwarty i kierowana jest do przedsiębiorców branż: automatyki przemysłowej (robotyka), informatyki (IT), energetyki, technologii ekologicznych, technologii i usług przemysłowych, badawczo-rozwojowej, z kategorii MŚP oraz „młodych firm” (start-upów)posiadających siedzibę w Województwie Lubuskim. Firmy zakwalifikowane do udziału w misji gospodarczej pokrywają 15% kosztów organizacji wyjazdu w przeliczeniu na jednego uczestnika, szacowany koszt to ok. 1 500 zł.

 

Przedsiębiorcy dokonują zgłoszenia udziału poprzez wypełnienie i przesłanie drogą elektroniczną na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. skanu Formularza Zgłoszeniowego (zał. nr 1 z http://lubuskie.pl/misje-zagraniczne/ .)

wraz z załącznikami. Wersję papierową należy przesłać po potwierdzeniu udziału w misji.

 

Szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji zawarte są w załączonym REGULAMINIE REKRUTACJI

http://lubuskie.pl/misje-zagraniczne/ .

 

Jednocześnie informujemy, że w przypadku nie wyłonienia wykonawcy technicznego (w ramach ogłoszonego przetargu) misja w tym terminie nie dojdzie do skutku.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt poprzez e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 68 45 65 487, 68 45 65 462.

SP_READ_MORE

Wystartował drugi etap Bonu na Innowacje

slide bg o projekcie

Właśnie wystartował drugi etap Bonu na Innowacje.

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie :http://innowacje.opzl.pl/575-2/

 

SP_READ_MORE

Tworzenie produktów sieciowych dla MŚP - konkurs PARP dla MŚP

Tworzenie produktów sieciowych dla MŚP

 

Fundusze logo parp2 unia

 

POWP

 

Prezentacja >>

Dokumentacja konkursu >>

FAQ >>

Kontakt >>

 

 

 

SP_READ_MORE

Wdrażanie innowacji przez MŚP - konkurs PARP dla MŚP
Wsparcie MŚP w dostępie do rynku kapitałowego - 4 Stock - konkurs PARP dla MŚP

Wsparcie MŚP w dostępie do rynku kapitałowego - 4 Stock

 

Fundusze logo parp2  unia

 

mailing

 

Spotkania informacyjne >>

Dokumentacja konkursu >>

Dyżur eksperta >>

FAQ >>

Kontakt >>

 

 

 

 

 

SP_READ_MORE

900 mln PLN na inwestycje w B+R

900 mln PLN na inwestycje w B+R     

 

    

analytics 2156083 640Już od 8 maja uruchomiona została możliwość złożenia wniosku na utworzenie/rozbudowę infrastruktury służącej prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych w obszarze nowych produktów/usług/procesów/technologii.       

Ministerstwo Rozwoju, po raz kolejny uruchamia możliwość sfinansowania zaplanowanych przez przedsiębiorców inwestycji.         

O środki w ramach budżetu 900 mln PLN mogą ubiegać się wszyscy przedsiębiorcy – również duże firmy.         

Warto zaznaczyć, iż stworzona infrastruktura nie jest rozumiana jako dział badawczy w rozumieniu ustawy, w związku z czym jej głównym kierunkiem wykorzystania jest wspieranie innowacyjnego rozwoju firmy, poprzez możliwość kreowania innowacji, jak również prowadzenie analiz, testów, walidacji i innych działań we celu przygotowania rynkowego nowych rozwiązań.         

Wsparcie jest kierowane do przedsiębiorstw z wszystkich branż, przy czym preferowane są projekty zaliczane do następujących sektorów:           

 • Produkcja środków transportu            
 • Elektronika profesjonalna      
 • Technologie teleinformatyczne           
 • Lotnictwo i kosmonautyka     
 • Innowacyjna medycyna, w tym leki, wyroby medyczne, usługi medyczne     
 • Systemy wydobywcze             
 • Odzysk materiałowy surowców          
 • Ekobudownictwo       
 • Żywność wysokiej jakości.     

Wspierane będą projekty o minimalnej wartości kosztów kwalifikowanych 2 mln PLN.               

Wysokość dofinansowania uzależniona jest od miejsca lokalizacji projektu i wielkości przedsiębiorstwa i mieści się w przedziale od 10% do 70% kosztów kwalifikowanych.   

Koszty kwalifikowane obejmują m.in.: Nabycie nieruchomości; Nabycie robót i materiałów budowlanych; Nabycie środków trwałych, w tym, maszyn, urządzeń, aparatury badawczej itp.;Nabycie WNiP. W ramach projektu możliwe jest również częściowe uzyskanie dofinansowania w ramach pomocy de minimis oraz pomocy na B+R w zakresie zaplanowanej do realizacji agendy badawczej      

Nie zwlekaj i rozpocznij aplikowanie już dziś!   

Jeśli poszukujecie Państwo wsparcia również w innych obszarach – inwestycje, środowisko, badania i rozwój, zapraszamy do kontaktu celem przeprowadzenia analizy mapy dotacyjnej dla Państwa firmy.         

KONTAKT           

Magdalena Mróz

Action Line Manager R&D, EFA Polska

T: 663 883 391

E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

SP_READ_MORE

Centrum Informacji o Ochronie Własności Intelektualnej

telephone-303745 640Informujemy, że Urząd Patentowy RP uruchomił Centrum Informacji o Ochronie Własności Przemysłowej, gdzie możecie Państwo uzyskać informacje zarówno na temat zgłoszeń jak i prowadzonego już postępowania przed Urzędem Patentowym.
Szczegóły na stronie http://uprp.pl/centrum-informacji-o-ochronie-wlasnosci-przemyslowej/Lead02,57,10917,7,index,pl,text/

 

SP_READ_MORE

Szkolenia

17 marca 2017 r. - Strategia eksportowa jako element rozwoju przedsiębiorstwa

een szkolenia

 

Strategia eksportowa jako element rozwoju przedsiębiorstwa

10 marca 2017

Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wiechlice

een wp cptt

SP_READ_MORE

10 listopada 2016 r. - Ryzyko walutowe w prowadzeniu działalności gospodarczej

een szkolenia

 

Ryzyko walutowe w prowadzeniu działalności gospodarczej

na terenie Unii Europejskiej

10 listopada 2016

Nowy Kisielin, Park Naukowo – Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego

08:30 –09:00 Rejestracja uczestników
9:00 – 9:15

Powitanie gości. Działalność sieci Enterprise Europe Network na terenie woj. lubuskiego

Karol Dąbrowski, Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego

09:15-11:00

Aleksandra Szulczyńska, Doradca Finansowy

· Zasady działania walutowego rynku między-bankowego

· Zmienność kursów walut - przyczyną pogarszania wyniku finansowego importerów i eksporterów

· Zdarzenia gospodarcze generujące ryzyku kursu walutowego w firmach importujących i eksportujących

· Dział finansowy, dział zamówień i dział sprzedaży - ich rola w procesie zarządzania ryzykiem kursowym

11:00– 11:15 Przerwa kawowa
11:15-13:15

· Rodzaje ryzyka kursowego na osi czasu:
a) ryzyko stopowe
b) ryzyko krótkoterminowe
c) ryzyko średnioterminowe
d) ryzyko długoterminowe

· Zasada działania podstawowych instrumentów służących do zabezpieczania ryzyka:
a) forward
b) opcja waniliowa PUT i CALL
c) złożone strategie opcyjne

13:15-14:00 Lunch
14:00-15:45

· Depozyt zabezpieczający i limit skarbowy - metody ograniczania ryzyka ich wyczerpania/przekroczenia

· Stress-testing ex ant planowanych transakcji zabezpieczających

· Zabezpieczanie ekspozycji netto i brutto

· Lokata dwuwalutowa - ciekawy instrument wspomagający proces zarządzania ryzykiem kursowym

· Factoring z regresem

· Nowinki produktów bankowych:
a) opcja CALL na opcję CALL - dla importerów
b) opcja PUT na opcję PUT - dla eksporterów

15:45 - 16:00

Pytania uczestników, dyskusja i zakończenie

Karol Dąbrowski, Dyrektor CPTT UZ

 

een wp cptt

SP_READ_MORE

logo cptt 2

 

Submit to FacebookSubmit to Twitter